Škola fudbala “Respekt” nastala je kao rezultat prepoznavanja potreba za jačanje svijesti važnosti sportskih vrijednosti za zdrav duh i tijelo mladih osoba, socijalnu inkluziju u sportske aktivnosti djece i mladih sa posebnim naglaskom na djecu i mlade iz marginaliziranih porodica i sa poteškoćama u razvoju. Ovo je jedinstveni pristup socijalizacije djece bez ijednog vida diskriminacije u svijetu.
Kroz organizaciju sportskih aktivnosti jačamo sportski duh kod djece, utječemo na smanjenje i eliminiranje oblika devijantnog ponašanja, kroz interakciju u timu doprinijeli smo podizanju samopouzdanja kod djece i, što je najbitnije, u praksi smo i dokazali da socijalna inkluzija djece sa poteškoćama u razvoju i njihovo učešće u sportskim aktivnostima nije samo mogućnost već prije svega i potreba.
I ono na šta sam ponosan jeste da imamo konstantu, prava smo fudbalska ekipa koja u svojim redovima ima par vrlo talentovanih dječaka i djevojčica.
Razvili smo saradnju sa Centrom Vladimir Nazor, te sa Centrom za obrazovanje i radno osposobljavanje Vladimir Nazor. Korist za lokalnu zajednicu je i činjenica da su naši ciljevi i predviđene aktivnosti već prepoznatljive kao jedinstvene i višestruko korisne što ima za rezultat veće podrške.
Uz dobre ljude iz BiH i inozemstva, činjenica je da institucionalno veću podršku imamo iz inozemstva tj. ambasade SR Njemačke, SAD-a, CIMIC-a, fudbalskog kluba Odense OB (Danska)… Općine Novo Sarajevo i Stari grad svakako su pozitivan primjer uključenosti lokalne administracije u realizaciji jedinstvene misije.
Bosna i Hercegovina je zemlja sa velikim brojem nezaposlenih što se direkno odražava na siromaštvo i marginalizaciju porodica nezaposlenih roditelja. Prema statistikama čak 18,5% ljudi u BiH je siromašno, a oko 30% je blizu granice siromaštva.
U posebno teškom položaju su porodice sa troje i više djece i svaka treća takva porodica je siromašna. U takvim ekonomskim okolnostima, kada se većina porodica bori za elementarnu egzistenciju, veoma je teško obezbijediti djeci sve što im je neophodno za život.
Uključivanje djece u bilo koje slobodne aktivnosti koje zahtijevaju određena, pa čak i minimalna finansijska sredstva, su teško dostupna djeci iz marginaliziranih porodica. Ovo isključuje mogućnost da ta djeca učestvuju u aktivnostima koja utječu na razvoj njihovih psihofizičkih i motornih znanja, vještina i sposobnosti i dovode ih u veoma neravnopravan položaj u odnosu na drugu djecu.
Posebno nam je važno da djecu sklonimo sa ulice, da im pomognemo da postanu pozitivni članovi zajednice.
ŠF Respekt je to promjenila, pa smo djeci omogućili učešće u sportskim aktivnostima, ravnopravnost u sportu bez obzira na njihov psihofizički razvoj, socijalni status, dob i spol.
Djeca sa poteškoćama u razvoju su u posebno teškoj situaciji. Iako u skladu sa odredbama različitih konvencija koje vrijede globalno, a koje tretiraju prava djece kao i prava djece sa različitim psiho-fizičkim poteškoćama, pa i u skladu sa našom zakonskom regulativom, ova djeca imaju pravo i trebaju biti uključena u sve procese u kojima učestvuju djeca (inkluzija).
U stvarnosti i praksi, situacija je potpuno drugačija. O djeci sa poteškoćama u razvoju se, u najboljem slučaju, govori u kontekstu rečenice: „Oni su kao i sva druga djeca“, gdje se javnost pokušava ubijediti da ih ne gleda samo kroz njihovu poteškoću. ŠF “Respekt” je ovo viđenje promijenila, te je ˝promovirala˝ njihove sposobnosti i mogućnosti kroz socijalne i interaktivne sportske aktivnosti što je svakako i bio osnovni i glavni cilj samog projekta.
Postoji nekoliko škola sporta za djecu, ali te škole su rezervisane za djecu koja mogu platiti članarinu i koja su potpuno fizički i psihički zdrava. ŠF “Respekt” je to promijenila. Pomogla je i besplatno otvorila vrata svoj djeci (bez obzira na njihove psihofizičke sposobnosti, dob i spol) koja imaju interes za fudbal da realiziraju tu svoju potrebu, i podržali smo ih u tom njihovom razvoju.
Kroz dosadašnji, kratki period rada ŠF “Respekt” uspjeli smo stvoriti empatiju među djecom, obezbijediti im prihvaćenost, što je po mom mišljenju konkretniji termin od termina inkluzija… Indikatori koji potvrđuju ovaj rezultat su djeca čiji napredak je očigledan i roditelji koji su prezadovoljni već postignutim.
Važno je napomenuti da Škola fudbala “Respekt” od samog osnivanja radi na projektima koji bi školi osigurali samofinansiranje. Projekat izrade unikatnih ručnih radova već je pokrenut a trenutno ih promoviramo putem FB grupe RESPEKTOV kutak. Za narednu godinu planiramo pokretanje fitnes centra isključivo za žene.
Emir Hujdur, direktor i osnivač Škole fudbala “Respekt”.
(http://live387.ba)