Porodica zvana Škola fudbala Respekt, bogatija je za još jedno dostignuće
Još jedna pozitivna priča i zdrava atmosfera dolazi nam iz porodice zvane Škola fudbala Respekt, bogatija je za još jedno dostignuće.
Nakon specijalnog priznanja za popularizaciju i razvoj bosanskohercegovačkog sporta, koje im je za 2015. godinu dodijelio Sportski savez Bosne i Hercegovine, potom priznanja Američke ambasade u BiH za izuzetan doprinos u promociji inkluzivnog, multikulturalnog i demokratskog društva za 2016. godinu, na red je došlo i Specijalno priznanje za ostvarene rezultate u 2017. godini.
Na 73. manifestaciji izbora najuspješnijih sportista i sportskih ekipa, u organizaciji Sportskog saveza BiH, nagradu je primio kapiten Dejan Pandurević.
Još jednom su prepoznate vrijednosti Škole fudbala Respekt. Kroz sport djeci pružaju društvo, podršku, osjećaj pripadnosti i povezanosti. Za dosadašnji rad nagrađeni su, i to im je, naravno, drago.
“Svakako da ove nagrade daju vjetar u leđa. Stvoriti dobre fudbalere je jedan od ciljeva škole, ali nikako nije primarni. Prije svega smo tu zbog zdravstvenih i odgojnih ciljeva i socijalizacije djece. Fudbal nam dođe kao dobra aktivnost oko koje ćemo se okupljati. Tako Škola fudbala “Respekt” besplatno za svu djecu direktno pruža podršku integraciji. Tipična djeca, djeca sa poteškoćama u razvoju, Romi, djeca bez roditeljskog staranja, zajedno u timu u jednom dresu gdje kuca jedno srce… srce za timsku igru, pobjedu, a možda i poraz. Sve to je neprocjenjivo”, kaže Emir Hujdur, direktor i osnivač škole fudbala Respekt. Napominje da ih najbolje opisuje slogan kojim se vode: „Živjeti za druge nije samo zakon dužnosti već i zakon sreće.“
Škola fudbala trenutno u evidenciji broji 124 člana, od kojih je 50 – 60 redovno na treninzima. Od ukupnog broja članova njih 16 je sa poteškoćama u razvoju. Za fudbal se ne interesuju samo dječaci, u školi su aktivne i djevojčice, a trenutno ih ima 18 i redovne su na treninzima.
Škola fudbala Respekt uspjeva u svojoj misiji, a to je da tipična i djeca sa poteškoćama u razvoju, rame uz rame, jedna sa drugim, zajedno postižu golove i igraju u timu gdje srce kuca kao jedno.
(http://zdraviportal.ba)