Škola fudbala “Respekt” u Sarajevu pruža priliku treniranja djeci različitih psihofizičkih sposobnosti i to potpuno besplatno. Emir Hujdur, glavni inicijator za osnivanje škole i nekadašnji fudbaler FK „Sarajevo“, objašnjava da je škola osnovana 2014. godine s ciljem da se marginalizirane grupe djece uključe u društvene aktivnosti neovisno od njihovih psihofizičkih mogućnosti i materijalnog stanja.
– Oduvijek sam želio pomoći djeci, posebno onoj koja nemaju uslove da treniraju, djeci sa posebnim potrebama i svoj djeci koja se nalaze na nekim marginama – kaže Hujdur kojeg je i samog teška finansijska situacija u kojoj se tada nalazio natjerala da ostavi kopačke i radi posao od kojeg je tada mogao živjeti. Ipak, svijet fudbala nikada nije u potpunosti napuštao, ljubav koju je nosio sada je realizirao kroz ovaj vrijedni projekt.
Emir Hujdur
Rezultati koje je postigao i postiže su nevjerovatni. Tvrdi da se zdravstveno stanje djece koja dolaze na tretmane se drastično promijenilo nabolje. Pokazao je i dokazao da fudbal osim kao sport može biti i izuteno učinkovita zdravstvena terapija.
– Stvoriti dobre fudbalere je jedan od ciljeva škole, ali nikako nije primarni. Prije svega smo tu zbog zdravstvenih i odgojnih ciljeva i socijalizacije djece. Fudbal nam dođe kao dobra aktivnost oko koje ćemo se okupljati. Tako Škola fudbala “Respekt” besplatno za svu djecu direktno pruža podršku integraciji. Tipična djeca, djeca sa poteškoćama u razvoju, Romi, djeca bez roditeljskog staranja, zajedno u timu u jednom dresu gdje kuca jedno srce… srce za timsku igru, pobjedu, a možda i poraz… Sve to je neprocjenjivo.. – kaže Emir i pominje da ih najbolje opisuje slogan kojim se vode: „Živjeti za druge nije samo zakon dužnosti već i zakon sreće.“
Škola fudbala trenutno u evidenciji broji 124 člana, od kojih je 50 – 60 redovno na treninzima. Od ukupnog broja članova njih 16 je sa poteškoćama u razvoju. Za fudbal se ne interesuju samo dječaci, u školi su aktivne i djevojčice, a trenutno ih ima 18 i redovne su na treninzima. Treninzi se odvijaju u fiskulturnoj sali škole Vladimir Nazor, Centru za rani rast i razvoj Herman Gminer, te na terenu udruženja Kick off u Nedžarićima.
– Ovo je način da pokušamo djeci omogućiti da postanu pozitivni članovi zajednice i da ih integrišemo u društvo. Oni su, prije svega, naša sadašnjost, ali mi moramo misliti na našu, a i na njihovu budućnost. Želim na ovaj način skrenuti pažnju svima koji misle da ih se to ne tiče, te da misleći na druge stvari stvaraju bolju budućnost svojoj djeci – izjavio je Emir Hujdur te naglasio da su vrata Respekta otvorena za svu djecu uzrasta od 4 do 15 godina.
Zašto je djeci potrebna fizička aktivnost?
Neka od najnovijih istraživanja pokazuju kako su danas djeca dosta fizički slabija od prethodnih generacija, u slabijoj su formi i manje mišićava u odnosu na onu od prije deset godina. Kao glavni krivac navode se kompjuterske igre, TV i društvene mreže. Dokazali su da djeca teško danas mogu obavljati jednostavne fizičke napore koje su sa lakoćom prevladavala djeca njihovih godina prije smo jedne decenije. Naučnici su dokazali da su ruke današnje djece slabije, poredeći ih sa prošlim generacijama. Djeca su se nekada mogla držati rukama za prečke u gimnastičkoj sali skoro duplo duže nego što to mogu današnji osnovci – tvrde naučnici
Navode kako su kompjuterske igre i društvene mreže zamijenile igre na otvorenom. Djeca se sve manje igraju napolju, ne penju se više na drveće i ne prave skrovišta, kao što su to činile prethodne generacije. Manjak mašte usljed modernog načina života, praćen je, nažalost, i smanjenjem mišićne mase novih generacija, otkrila je ova studija. Također, opreznost roditelja i njihova pretjerana briga i strah zbog sigurnosti djece u saobraćaju, u grupi, ili strah od potencijalno loše namjere prema djetetu, doveli su do toga da roditelji ne potiču djecu da se igraju na otvorenom.
Fudbal je upravo jedna od aktivnosti koja djeci može pomoći da preovladaju probleme fizičke i psihičke prirode sa kojima su danas suočeni.
(https://afirmacijadobra.com/)